Contest:British Championships
Date:Saturday 19th May 
Grade:Junior Final
Dress Adjudicator:R Young
M&D Adjudicator 1:H Finlay
Flourish Adjudicator 1:B Wilson
M&D Adjudicator 2:0
Flourish Adjudicator 2:0

Drum Major Band Dress
Faults
M&D 1
Place
Flourish 1
Place
M&D 2
Place
Flourish 2
Place
Total Final
Place
Leanne Crooks  Syerla and District 
Lee Nicholl  Clontibret - Eire 
Carys Graham  Upper Crossgare  10  3 MD 
Kathy Hunter Manor Cunningham (Eire)  10 
Louis Anderson Crozier Memorial  12 
Abigail Wenlock  Shotts and Dykehead Caledonia  13 
Eve Llewellyn  Camelon and District  10  15  7 MD 
Becky Cox Troon Blackrock  15 
Louise Smiton  Closkelt  10  19 
Grace Thompson  Ballydonaghy  20  10 
Beth Jane Anne Turner Stonehouse  11  11  24  11 

 

ontest:British Championships
Date:Saturday 19th May 
Grade:Juvenile Final
Dress Adjudicator:H Finlay
M&D Adjudicator 1:B Wilson
Flourish Adjudicator 1:R Young
M&D Adjudicator 2:0
Flourish Adjudicator 2:0

Drum Major Band Dress
Faults
M&D 1
Place
Flourish 1
Place
M&D 2
Place
Flourish 2
Place
Total Final
Place
Kathryn McKeown  Battlehill  1 MD 
Jason Nicholl Clontibret ? Eire 
Rachael Lowry Armaghbreague 
Lana Gibson  Ballyboley  11  4 MD 
Katie Bicker Marlacoo and District  11 
Rowan Murdoch  Denny and Dunipace Gleneagles  14 
Jamie Cupples  MacKenzie Caledonian  16  7 MD 
Sarah Paterson Stonehouse  16 
Leah Harrower-Cassells Royal Burgh of Stirling  17 

 

Contest:British Championships
Date:Saturday 19th May 
Grade:Adult Heat
Dress Adjudicator:B Wilson
M&D Adjudicator 1:H Finlay
Flourish Adjudicator 1:R Young
M&D Adjudicator 2:0
Flourish Adjudicator 2:0

Drum Major Band Dress
Faults
M&D 1
Place
Flourish 1
Place
M&D 2
Place
Flourish 2
Place
Total Final
Place
Lauren Hanna Lomond and Clyde  1 MD 
Emma Barr Field Marshal Montgomery 
Gibb Fraser Coalburn IOR 
Andrea McKeown Gibson  Battlehill 
James Kennedy Closkelt  11 
Jason Price Ravara  13 
Geertjan van Rooij Balagan ? Denmark  16 
Erinn McIlwaine  Closkelt  18 
Vikki Singer  McDonald Memorial  10  20 
Liam Renton  Inveraray and District  16  25  10 
Kevan Renton  Johnstone  13  11  26  11 
Michael Binder Stockbridge  11  14  27  12 
Thomas Richard Lorenzen Police Scotland Fife  12  13  28  13 MD 
Miriam van Rooij Belgian Blend ? Belgium  16  10  28  14 
Jordan Hamlett St Laurence O?Toole ? Eire  15  12  30  15 
Andy Lyon  Royal Burgh of Stirling  14  15  31  16 
Tony McBain  Methil and District  17  17  40  17 

 

Contest:British Championships
Date:Saturday 19th May 
Grade:Adult Final
Dress Adjudicator:0
M&D Adjudicator 1:R Young
Flourish Adjudicator 1:H Finlay
M&D Adjudicator 2:0
Flourish Adjudicator 2:0

Drum Major Band Dress
Faults
M&D 1
Place
Flourish 1
Place
M&D 2
Place
Flourish 2
Place
Total Final
Place
Andrea McKeown Gibson  Battlehill 
Lauren Hanna Lomond and Clyde 
Emma Barr Field Marshal Montgomery 
Jason Price Ravara  4 MD 
Gibb Fraser Coalburn IOR 
James Kennedy Closkelt  10 

 

 

 

 

 

Disclaimer

All stock images are protected under copyright, permission must be sought prior to reproduction of any information on this site.